Pusiau mėsinės dedeklės Super Harco


Kaip jau galėjote įsitikinti, yra daugybė įvairiausių dėsliųjų veislių vištų : baltų, rudų, juodų ir kitokių spalvų. Jos visos yra skirtos pirmiausiai dėti kiaušiniams. Mėsinės gi jų savybės yra gana  prastos, ypač baltųjų dedeklių, kurios puikiai deda, tačiau iš kūno yra labai jau  liesos ir lengvos.Gaidžiai gi dedeklių ūkinės vertės neturi ir tik išsiritę yra utilizuojami. Tik  vienas- kitas jų paliekamas dėl grožio ar tvarkai pulke palaikyti.  Mėsiniai viščiukai - broileriai yra  jau kitas kraštutinumas : jie puikiai ir labai greitai  auga, tačiau kiaušinių iš jų negausi.  Auginami tiek  broilerių gaidžiai, tiek ir vištos, kurios užauga apie 10-20   procentų smulkesnės. Vakuumui tarp šių dviejų kraštutinumų užpildyti  ir yra skirta  sunkiųjų dedeklių veislė Super Harco. Tai dar vienas įdomus  ir savotiškai net unikalus  Vengrijos firmos Babolna Tetra Kft produktas. Įdomiausia tai, kad naudą gauname tiek iš vištų ( kiaušiniai ir mėsa ), ir iš gaidžių ( mėsa). Taip sakant, Super Harco yra  kažkas tarp dėsliųjų vištų ir mėsinių broilerių. 

Super Harco  vištos savo spalva ir išvaizda labiausiai primena juodąsias dedekles Harco :  vištaitės yra įvairaus margumo  juodai rudos. Kaip matote iš nuotraukų apačioje, vištų  spalva gali būtu nuo beveik visai juodos iki beveik visai rudos. Gaidžiai gi yra stambūs,  pilkai raibi, kaip  kokie vanagai. 

     

Puiki šio kroso savybė yra galimybė vienadienius viščiukus išrūšiuoti pagal spalvą. Vištaitės būna juodos, o gaideliai, nors ir juodi, bet  turi gražias baltas kepurėles ant galvų. Vėliau jie tampa raibais. 

 

Prieauglio auginimas iki 20 savaičių : 

Kritimas : 5 -6 proc. 

Vištaičių svoris : 2,1 -2,3 kg

Produktyvumo laikotarpis iki 73 savaičių : 

Dėslumas : 170-190 kiaušiniai

Lesalo sąnaudos dienai : 135-145 gramai

Kiaušinio svoris : 60 -62 gramai

Vištaičių svoris :  2,7-3,2 kg. 

 

Svarbiausia ūkinė šio kroso savybė yra  tai, kad  jo gaideliai auga beveik  taip pat greitai , kaip rudieji broileriai. Jie auginami  apie 3 mėnesius, kol pasiekia 2,1- 2,3 kg svorį ir yra pjaunami mėsai. Mėsa jų skani, minkšta, todėl juos kartais vadina kaimiškais broileriais. Vištaitės gi gali būti  laikomos kiaušiniams dėti. Kita  labai svarbi kroso savybė yra didelis vištaičių svoris po pirmo dėsliojo periodo. Maždaug pusantrų metų amžiaus  jau išsidėjusi  višta sveria  net 2,7 - 3,2 kg svorį ir jas drąsiai galima  pjauti mėsai. Taigi , kaip matome, iš šių paukščių  gali būti gaunama dviguba nauda- ir kiaušiniai, ir mėsa. Aišku, tokia veislė  iš ekonominių pozicijų netiks pramoniniam auginimui  paukštynuose. Tačiau tai puiki alternatyva tiems, kurie gyvena kaime,  užsiaugina grūdų , laiko savo paukščius ir turi galimybę apsirūpinti nuosavais kiaušiniais ir paukštiena. 

 

   

1 , 2 nuotraukos : Super Harco gaideliai, ką tik atvežti iš Vengrijos , dar net neiškrauti iš dėžučių .  Gražūs, žvalūs viščiukai. Gaideliai gerokai stambesni ir storesnėmis kojytėmis, nei kitų krosų  dedeklės vištaitės. Pažiūrėsim, kokie gražuoliai  išaugs iš jų. 

                                                                        

Trečia nuotrauka: vištaitėms jau 10 dienų. Ketvirta :  gražiai pilkai raibas beveik  mėnesio amžiaus gaidelis stovi,  išdidžiai iškėlęs galvą. Matosi būdingos stambios, galingos kojos. Šitas gaidys  užaugęs tikrai  įkrės į kailį visiems konkurentams.  Penkta nuotrauka :  vištaitė jau įgauna jai būdingą spalvą .

 

Paaugo gaidelis, paaugo  ir vištelė....jiems abiems po 7 savaites.

                         

    14 savaičių Super Harco  višta šalia baltos dedeklės  SuperB . Svorio ir kūno sudėjimo  skirtumas tikrai  akivaizdus.

  

Super Harco auginimo vadovas anglų kalba: 

http://www.babolnatetra.com/en/products/super-harco/