Dažni klausimai apie vištų auginimą


Kokios vištos pačios dėsliausios ? 

Dėsliausios yra baltos dedeklės. Tačiau jos yra smulkios, lepios, jautrios įvairiems faktoriams, nes kilę iš pietų kraštų.  Daug kas jų nemėgsta. Iš rudųjų veislių dėsliausios yra pramoninių krosų  dedeklės : Bovans, Tetra SL , Lohman Brown , ISA Brown , Hy-Line  ir t.t. Ūkiškai kalbant- tos, kurios  pačios yra  rudos, o uodegos šviesios. Visų jų išvedimui naudotos tos pačios pradinės veislės ir todėl išvaizda bei ūkinės savybės  jų yra panašios. Tačiau, kad gauti maksimalų dėslumą, joms reikalingas geras lesalas.  Rudos vištos su juodomis uodegomis  ( kai kurie Dominant krosai)  ne tokie  dėslūs, tačiau atsparesni ligoms, prastesnėms laikymo sąlygoms  ir tinkami  prastesniam lesalui. Toliau pagal produktyvumą eina visi kiti  spalvoti krosai : juodos, raibos, margos, pilkos.. 

Kokiame amžiuje galima  atskirti gaidžiuką nuo vištaitės ?

Daugelio  veislių  gaidžiuką nuo vištaitės patikimai  galima atskirti tik  16 - 18 amžiaus savaitę.  Kai kurių veislių  galima atskirti ir anksčiau. 

Kaip  viščiukai  ir kiti  paukščiai  rūšiuojami  pagal lytį ?

Kai  kurių  paukščių veislių  lytis   gali būti nustatoma pagal  vienadienių viščiukų spalvą.  Yra  tokių veislių, daugiausia  pramoninių dedeklių,  kur gaidžiukai išsirita vienos spalvos, o vištytės – kitos.  Kai kurių,  ypač dekoratyvinių  veislių,  skiriasi  vienadienių vištaičių ir gaidžiukų spalvų pobūdis ir išsidėstymas. Dar yra tokių veislių, kur  gaidžiukai nuo vištyčių tuoj po išsiritimo  gali būti atskiriami pagal sparno plunksnelių augimą.  Visi kiti gali būti išrūšiuoti tik profesionalaus rūšiuotojo pagal  vienadienio viščiuko lytinius požymius  kloakoje. Bet kuriuo būdu  rūšiuojant, niekados nebūna  šimtaprocentinio tikslumo.

Ar galiu pradėti auginti savo  vienadienius  viščiukus ant laikraštinio  popieriaus?

Ne, laikraštis tam netinka, jis yra per slidus ir paukščiukai ant jo  susižalos kojas. Be to , jis nėra pakankamai higroskopiškas. Geriausia auginti ant pjuvenų, pirmas 2-3 dieną  tik dalį ploto uždengiant popieriumi.  Pirmą- antrą dieną ant jo paberti lesalo, kad viščiukas greičiau priprastų jį susirasti. Vėliau popierių nuimti. 

Kokias  pjuvenas  geriausia  naudoti auginant  viščiukus ?

Mes rekomenduojame  naudoti  pušines pjuvenas, dar geriau - smulkias  obliavimo drožles. Labai smulkias pjuvenas viščiukai linkę lesti, o tai yra negerai. 

Mano broileriai  tupi,  jų  pilvai išsipūtę,   pradėda gaišti.

Tai yra ascito simptomai, (   atsiranda  skystis pilvo ertmėje).  Paukščiai yra perlesinti  arba  (  tai daugiausia būdinga pramoninėms veislėms ) jiems trūksta šviežio oro, patalpose per daug anglies dvideginio . Dažniausiai pasireiškia vasarą, prasidėjus karščiams arba kai patalpoje laikoma per daug paukščių. Daugelis augintojų netiki, kad jų paukščiams gali trūkti ventiliacijos, deja, tai tiesa. Labai jautrūs oro trūkumui baltieji mėsiniai viščiukai- broileriai. Dėl to beveik pas kiekvieną augintoją dalis  mėsinių viščiukų  vasarą nugaišta nuo ascito . Išeitis : mažinti paukščių koncentraciją, įrengti priverstinę ventiliaciją arba auginti lėčiau augančius ruduosius  mėsinius viščiukus- broilerius.   

Ar galiu suleisti  jaunus paukščius pas  vyresnius ?

Nerekomenduojame to daryti. Paukščių pulke yra nusistovėjusi sava  tvarka ir rangai. Jei įleisite pas suaugusius paukščius jauniklius, juos pradės skriausti. Palaukite kol jaunikliai subręs ir tik tada suleiskite į seną pulką. Turės praeiti kuris laikas, kol jie  ten pripras ir ras savo vietą pulke.

Kas iššaukia paukščių kapojimąsi ?

Kapojimąsi ( kanibalizmą ) gali sukelti daug priežasčių. Viena iš jų - tai per didelis paukščių tankumas. Jūs turite užtikrinti kad paukščiai turėtų pakankamai  laisvos vietos. Lesinimas turi būti pilnavertis ir paukščiai turi turėti užsiėmimą. Galite į racioną įterpti šiek tiek žolės, į vandenį  - citrinos rūgšties.  Jei paukščiai jau kapoja vienas kitą iki kraujo, reikia sužeistą paukštį tuojau atskirti.  Sykį pajutę kraujo skonį , paukščiai  jau nebegali sustoti. Profilaktiškai padeda įvairūs žaisliukai, pavyzdžiui,  ant virvučių sukabinti seni CD diskai. Paukščiai žaidžia jais ir mažiau galvoja apie kapojimąsi. Kai kurios veislės, kaip  vengriškos Tetra SL, Amber yra labai ramaus charakterio, nestresuojančios. Jos kapojasi labai retai. 

Kada mano vištos pradės dėti kiaušinius ?

Vištos pradeda dėti apie 20 amžiaus savaitę. Tai dar labai priklauso nuo veislės. Būtina  kad dėjimo pradžioje jie gautų pakankamai šviesos. Ji stimuliuoja dėslumą.  Paukščiui reikia ne mažiau kaip 14 valandų ar daugiau šviesos per dieną, kad dėtų, tai reiškia,  kad žiemą  jiems reikalingas papildomas apšvietimas. 

Ar  verta auginti ruduosius mėsinius viščiukus ? 

Žmonės jau  priprato greitai pasigaminti paukštienos , augindami pramoninius baltus mėsinius viščiukus- broilerius. Jų pagrindinis privalumas- labai greitas augimas. Tačiau šis paukštis jau pasiekė ribą, kai vardan greito augimo tenka susitaikyti  ir su  jų neigiamomis savybėmis, kurios kiekvienais metais vis stiprėja. Tai vis prastesnė jų sveikata,  kasmet didėjantys nuostoliai augime,  visiškas nejudrumas, staigus gražiausių paukščių gaišimas, greitai lūžtantys kaulai ir aplamai didelis traumatizmas. Didelis jų  ir sergamumas , ypač virusinėmis ligomis, atitinkamai ir nuostoliai auginime dažnai būna nemaži. Šie paukščiai nenori lesti nei žaliųjų pašarų, nei grūdų, jiems reikia iki sočiai kad būtų brangaus kombinuoto lesalo, be kurio greitai užskursta. Kur kas lengviau  ir paprasčiau yra su  rudaisiais broileriais, kurie yra  judrūs, lesa viską, daug mažiau serga ir aplamai lengviau auginami. Savo charakteriu jie daugiau primena dedekles, mėgsta judėti, kapstytis, gali vaikščioti po kiemą ir  net susirasti dalį lesalo patys.  Tiesa, jų auginimo laikas  yra maždaug dvigubai ilgesnis, o ir  lesalų sulesa daugiau, tačiau lesa viską . Be to, maitinant įvairesniu lesalu,  jų mėsa yra kokybiškesnė ir skanesnė. Taigi verta pabandyti auginti ir juos.    

 

      

 Vengriški rudieji mėsiniai viščiukai- broileriai Tetra HB Color. 

 

Kodėl mano broileriai bėgioja ir skraido kaip dedeklės ?

 

Kartais galima išvysti ir  tokį  suaugusį broilerį, kuris labiau panašus į  baltą dedeklę, o ne į mėsinį viščiuką. Kaip  kad šitoje nuotraukoje viršuje . Ilgos, plonos  kojos,  liesas, nemėsingas kūnas.  Tai tipiškas nepakankamo ,  blogo lesinimo pavyzdys. Broileris buvo lesintas  prastu, nepilnaverčiu lesalu, jo gavo per mažai,  ypač gyvenimo pradžioje,  ir  todėl paprasčiausiai užskurdo. Ir  tikrai  nekalta čia jokia genetika , tai galima palyginti  nebent su anoreksija pas žmones. Nors šiaip jis iš pažiūros   ir sveikas, ir judrus. Tik nėra  reikalingo svorio. Todėl neturint galimybės lesinti iki soties kokybišku kombinuotu lesalu, geriau jau  mėsai  auginti ruduosius mėsinius viščiukus. Užaugs geri , tik reikės  dvigubai ilgiau auginti. 

 

 

Gero įmitimo , teisingai lesintas  baltasis  broileris- gaidys  prieš skerdimą. Visai kitokia laikysena ir kūno sudėjimas, nei užskurdėlio.  Tik jo kojoms  jau sunku išlaikyti tokią masę... o ir vaikščiotojas jis jau visai prastas. Daugiau vis gulinėja...